In December 2016 WAMMCO Chief Executive Coll MacRury announced details of the new Producer of the Month Award

The award is based on minimum drafts of 100 lambs delivered in each calendar month with each winner determined by the highest percentage of carcases meeting WAMMCO’s carcase sweet spot category (18.1-28kg HSCW, fat scores 2-3) compared to their consignment totals.

Producer of the Month Award winners to date

Month Trading name Growers Date processed Head Average Weight Sweet Spot
August 2019 J Hitsert & Co, Gnowangerup Jeremy Hitsert 28 August 2019 109 22,55 kg 97.25%
July 2019 Plant closed - no award          
June 2019 J Quintarra Farms, Esperance Todd Quinlivan 26 June 2019 140 22.1 kg 97.9%
May 2019 Yleena Farm, Dowerin Darrel & Diane Hudson 30 May 2019 131 23.0 kg 98.5%
April 2019 BD & AM Rick, Newdegate Barry Rick 5 April 2019 305 21.7 kg 97.7%
March 2019 Naballing Estate, Woodanilling Peter, Wendy and Lee Bessell Browne 13 March 109 23.4 kg 98.2%
February 2019 Glenwal & Co, Aldersyde Wally & Glennis Mills 7 February 120 23.7 kg 98.7%
January 2019 RW & PM Taylor, Lake Grace Ross & Pauline Taylor 30 January 261 23.5 kg 98.1%
December 2018 GWF & TM Chomley, Kojonup Griff & Tracey Chomley 6 December 111 20.8 kg 97.3%
November 2018 JW Sewell & Co, Pingelly Bruce & Kaylene Sewell 8 November 307 20.9 kg 97.4%
October 2018 F & W Whittington, Brookton Mark Whittington 3 October 233 22.2 kg 97.0%
September 2018 ML & HI Gooding, Dumbleyung Malcolm and Damien Gooding 14 September 2018 172 21.5 kg 99.4%
August 2018 SR & KS Williams, Ravensthorpe Simon Williams 6 August 2018 725 20.3 kg 94.3%
July 2018 Plant closed - no award          
June 2018 B & TC Lamont, Tambellup Ben and Tracey 20 June 2018 144 20.9 kg 97.2%
May 2018 Lortleaze Farms, Cascades Simeon Roberts 29 May 2018 182 22.4 kg 95.1%
April 2018 SR & JE Noble, Kulin Simon Noble 12 April 2018 112 21.1 kg 98.2%
March 2018 Glenelg Estate, Amelup Graham Moir 16 March 2018 425 22.9 kg 98.8% 
February 2018 PM & HB Crossley, Katanning Phil and Helle Crossley 16 February 2018 100 22.9 kg 98.0%
January 2018 Lochgair Farms, Newdegate Ian Garard 31 January 2018 184 21.3 kg 96.7%
December 2017 Swandale  Investments Pty Ltd, Esperance Greg, Brendon and Ros Tyrell 20 December 2017 205 21.2 kg 96.1%
November 2017 MT Lamont & Co, Gnowangerup Gavin Lamont 3 November 2017 137 20.8 kg 96.4%
October 2017 Dongolocking Farming, Dumbleyung Colin Ball 4 October 2017 163 21.5 kg  98.2%
September 2017 Welke Bros, Cascade Scott Welke 18 September 2017 220 21.3 kg 96.7%
August 2017 BW & DA Barrows, Borden Brendan Barrows 4 August 2017 374 22.3 kg 96.5%
July 2017 Yleena Farms, Dowerin Darrel Hudson 26 July 2017 238 24.8 kg 91.6%
June 2017 NC Flugge & Co, Katanning Norman Flugge 8 June 2017 198 22.5 kg 96.0%
May 2017 G & B Robinson Grant & Bernadette Robinson 10 May 2017 180 22.6 kg 98.3%
April 2017 LJ & DJ Wehr Lachlan Wehr 11 April 2017 208 23.0 kg 98.1%
March 2017 Gamble & Co Steve & David Gamble 29 March 2017 206 22.8 kg 99.5%
February 2017 Danubin Farms Don, Darren & Gemma Sadler 23 February 2017 300 23.0 kg 99.0%
January 2017 KL Carter & Co Keith Carter 19 January 2017 202 22.7 kg 97.5%
December 2016 Ranfurly Agriculture John Isbister 14 December 2016 151 21.7 kg 99.3%
November 2016 JE Kelly & Co Neil Kelly 21 November 2016 120 22.4 kg 98.3%
October 2016 Mt Ferguson Grazing Brad Skraha (Manager) 4 October 2016 259 22.2 kg 96.9%
September 2016 Clanmea Farm Rod Brockman 13 September 2016 195 21.0 kg 99.0%
August 2016 KJ & RP Siegert Ken Siegert 25 August 2016 127 21.2 kg 99.2%
July 2016 Daybron Farms David Millstead 21 July 2016 464 22.9 kg 94.6%

Further details can be obtained by contacting Rob Davidson by email rdavidson@wammco.com.au or mobile 0429380195.

 


Producer of the Month Award winners up to February 2016

2016

Month Winner
January 2016 Jim and Tim Alexander - JD & TC Alexander, Beverley (3rd award)
February 2016 Chad Langsford - CR & SL Langsford, Quairading

2015

Month Winner
January 2015 Jim and Tim Alexander - JD & TC Alexander, Beverley (2nd award)
February 2015 Terry, Lyn, Dale and Suzanne Cronin - Bunkin Farming Enterprise, Dumbleyung (3rd award)
March 2015 Ross Poultney - Ross Poultney Livestock, Corrigin
April 2015 Nathan Garlick - NC & TM Garlick, Katanning (2nd award)
May 2015 David Kelly - D & WD Kelly, Wongan Hills
June 2015 Robert Temby - Temby & Son, Dumbleyung
July 2015 -
August 2015 Rodney Drage - R.K. Drage, Mount Barker
September 2015 Greg, Brendon and Ros Tyrrell - Swandale Investments, Esperance (2nd award)
October 2015 Wally Mills - Glenwal & Co., Aldersyde (2nd award)
November 2015 Stephen Meikle - AD & PA Meikle, Kulin
December 2015 Kim Dewar - KN & RM Dewar, Manypeaks

2014

Month Winner
January 2014 Jarrad and Cindy Hollins - JW & C Hollins, Dowerin
February 2014 Ross and Pauline Taylor - RW & PM Taylor, Lake Grace (4th award)
March 2014 Darrel and Diane Hudson - Yleena Farm, Dowerin
April 2014 Peter and Kate Mills - Ikewa Grazing, Mingenew (2nd award)
May 2014 Phil, Susan, Corey and Olivia Mincherton - M & E Mincherton & Co, Ballidu
June 2014 Craig and Liz Heggaton - Evergreen Grazing Co, Kojonup (2nd award)
July 2014 Phil and Christine Bairstow - P & C Bairstow & Co, Dumbleyung (2nd award)
August 2014 George Clark - GA & PM Clark Nominees, Albany
September 2014 Isla, Peter and Craig Jensen - PT & IM Jensen and Sons, Pingaring (4th award)
October 2014 Graham and Veronica Ball - GC & VJ Ball, Wagin
November 2014 Michael and Lesley O'Neill - ME & LH O'Neill, Lake Grace
December 2014 Jon Ward - TJ & K Ward, Dumbleyung

2013

Month Winner
January 2013 Brendon & Ros Tyrrell - Swandale Investments, Esperance
February 2013 Barry, Sandra, Damien & Penny Shackley - Barry Shackley & Co., Woodanilling
March 2013 Terry, Lyn, Dale & Suzanne Cronin - Bunkin Farming Enterprises, Dumbleyung (2nd award)
April 2013 Stuart and Cherie Smart and Kim Fleay - S & C Smart Pty Ltd, Mingenew
May 2013 Alan and Sandy Forbes - AW & SC Forbes, Jerramungup (2nd award)
June 2013 Craig and Liz Heggaton - Evergreen Grazing Co, Kojonup
July 2013 Todd Quinlivan - Quintarra Farms, Esperance (8th award)
August 2013 Phil and Ingrid Anderson - Uranbah Estate, Tambellup (2nd award)
September 2013 Greg and Annette Cake - RL Cake & Co., Gairdner (2nd award)
October 2013 Anthony Thomas and Leonie McMahon - AG Thomas & LJ McMahon, Borden
November 2013 Robin and Janice Higgins - SM Higgins and Sons, Frankland (2nd award)
December 2013 Barry, Sheldon and Trent Kowald - Capemont Farms, Katanning (2nd award)

2012

Month Winner
January 2012 Ross & Pauline Taylor - RW & PM Taylor, Lake Grace (3rd award)
February 2012 Alan & Sandy Forbes - AW & SC Forbes, Jerramungup
March 2012 Peter, Wendy & Lee Bessell-Browne - Naballing Estate, Woodanilling
April 2012 Rod & Simon Cullam - Cullam SAMM Stud, Jerramungup (2nd award)
May 2012 Bruce Browning - B & C Browning, Kondinin
June 2012 Phil & Christine Bairstow - P & C Bairstow, Dumbleyung
September 2012 Peter & Isla Jensen - PT & IM Jensen and Sons, Pingaring (3rd award)
October 2012 Wayne & Tara Pittard - WM Pittard, Borden
November 2012 Alan & Kathleen Lubcke - AJ & KM Lubcke, Manypeaks
December 2012 Graham & Wayne Barrett - GH & CA Barrett, Jerramungup

2011

Month Winner
January 2011 Barry Sheldon & Trent Kowald - Capemont Farms, Katanning
February 2011 Peter & Kate Mills - Ikewa Grazing, Mingenew
March 2011 Rod & Simon Cullam - Cullam SAMM Stud, Jerramungup
April 2011 Brian, Sue & Tim Burrow - B.H. Burrow & Co., Hyden
May 2011 Phil & Helle Crossley - PM & HB Crossley, Katanning (2nd award)
June 2011 George Clark - GA & PM Clark Nominees, Albany
July 2011 Todd Quinlivan - Quintara Farms, Esperance (7th award)
August 2011 Kevin & Simone Defrenne - Defrenne'ly Farms, Esperance (2nd award)
September 2011 Terry & Dale Cronin - Bunkin Farming Enterprise, Dumbleyung
October 2011 Alan & Joanne Cunningham - AC & JE Cunningham, Pingelly
November 2011 Robin & Janice Higgins - SM Higgins & Sons, Frankland
December 2011 Tim & Steph Stevenson - TJO & SA Stevenson, Kojonup

2010

Month Winner
January 2010 Todd & Mick Quinlivan - Quintarra Farms, Esperance (5th award)
February 2010 Malcolm, Marie & Jordan Fenwick - GW & RE Fenwick, Wellstead (2nd award)
March 2010 Beau & Michele Waddell - B & M Waddell, Springfield Farm, Newdegate (2nd award)
April 2010 Phil & Helle Crossley - PM & HB Crossley, Katanning
May 2010 Natdan Garlick - NC & TM Garlick, Katanning
June 2010 Darrel & Diane Hudson - Yleena Farm, Dowerin
July 2010 Barry & Jeremy James - BW James and Sons, Karlgarin
August 2010 Kevin & Simone Defrenne - Defrenne'ly Farms, Esperance
September 2010 Malcolm Fenwick - GW & RE Fenwick, Wellstead (3rd award)
October 2010 Ross & Pauline Taylor - RW & PM Taylor, Lake Grace (2nd award)
November 2010 Beau & Michele Waddell - B & M Waddell, Springfield Farm, Newdegate (3rd award)
December 2010 Todd Quinlivan, Quintara Farms, Esperance (6rd award)

2009

Month Winner
January 2009 Peter Jensen - PT & IM Jensen & Sons, Pingaring (2nd award)
February 2009 Haydn Edwards - HA & PJ Edwards, Dumbleyung
March 2009 Greg Cake - RL Cake & Co, Gairdner
April 2009 Warren Garlick - WP & TM Garlick, Kondinin
May 2009 Todd & Mick Quinlivan - Quintarra Farms, Esperance (4th award)
June 2009 Joseph Hughes - Ulinga Pastoral Co., Ravensthorpe
July 2009 Hedley Falls - HD & FJ Falls, Pithara
September 2009 Ron & Erica Russell - Bernlea Pastoral Company, Jerramungup
October 2009 Terry Ward - TJ & K Ward, Dumbleyung
November 2009 Charlie Joyce - Castlak Farms, Kukerin
December 2009 Don & Georgie Nekel, Denmark

2008

Month Winner
December 2008 Richard Turner - R & HM Turner, Boyup Brook
November 2008 Bruce Wright - AM Wright & Son, Mount Barker (2nd award)
October 2008 Kevin and Clint Couper - KJ & BI Couper, Hyden
September 2008 James Forrest - JS & PA Forrest, Tarralee, Naremebeen
August 2008 Beau & Michele Waddell - Springfield Farm, Newdegate
July 2008 Warrick Cooper - WT & LY Cooper, Mt Barker (2nd award)
June 2008 Todd & Mick Quinlivan - Quintarra Farms, Esperance (3rd award)
May 2008 David Boyle - GW Boyle & Co, York
April 2008 Jim Alexander - JD & TC Alexander, Beverley
March 2008 Tim O'Neill - TJ & VF O'Neill, Ongerup
February 2008 Robert Hooper - DJ & DM Hooper, Blythswood - Ongerup
January 2008 Bill Evans - P.A. Tucker Pty Ltd, Myamba Downs - Salmon Gums

2007

Month Winner
December 2007 Geoff Galloway - GA Galloway - Newdegate
November 2007 Robert O'Halloran - Cherry Tree Estate - Kojonup
October 2007 Ross O'Keeffe - KR & DH O’Keeffe, Gnowangerup (2nd award)
September 2007 Phil Anderson - Uranbah Estate - Tambellup
August 2007 John Iffla - JM & JL Iffla, Bremer Bay
July 2007 Warrick Cooper - WT & LY Cooper, Mt Barker
June 2007 Todd & Mick Quinlivan - Quintarra Farms, Esperance (2nd award)
May 2007 Peter Schmedje - Schmedje Bros, Gibson
April 2007 Paul Bertola - PJL & PM Bertola, Esperance
March 2007 Derek and Randal Levett - Tipperary Farm, Walkaway
February 2007 Ross & Pauline Taylor - RW & PM Taylor, Lake Grace
January 2007 Robert Newman - RG & JH Newman, Newdegate

2006

Month Winner
December 2006 Byron & Liz Bungey - BW & ER Bungey, Borden
November 2006 Bruce Wright - AM Wright & Son, Mount Barker
October 2006 Robert Hooper - DJ & DM Hooper, Ongerup
September 2006 Tom, Donna & Gerard Lynch - PD Lynch & Co, Hyden (2nd award)
August 2006 Ross O'Keeffe - KR & DH O’Keeffe, Gnowangerup
July 2006 Arthur Parker - Gnowangerup (2nd award)
June 2006 Malcolm Fenwick - GW & RE Fenwick, Wellstead
May 2006 Stan Dorman - SS & IH Dorman, Beverley
April 2006 Gary Bungey - G & N Bungey, Borden
March 2006 Stewart Garlick - SN & HR Garlick, Kondinin
February 2006 Richard Smith - Ferndale Grazing Co, Beverley
January 2006 Greg, Anthony and Mark Sewell - GR Sewell, Pingelly

2005

Month Winner
December 2005 Chris Pollock, Katanning
November 2005 Hayden Beeck, HL & JA Beeck, Katanning
October 2005 Wally Mills, Glenwall & Co, Aldersyde
September 2005 Ian Quartermaine, Newdegate
August 2005 Keith and Jill Fotheringhame, Karlgarin
July 2005 Arthur Parker, Gnowangerup
June 2005 Peter and Belinda Horwood, Horwood Lockier River Farm, Mingenew
May 2005 Graham Moir, Glenelg Estate, Borden
April 2005 Peter Jensen, PT & IM Jensen & Sons, Pingaring
March 2005 Todd & Mick Quinlivan, Quintarra Farms, Esperance
February 2005 Eric Heal & Ray Lines, EA & JA Heal Pty Ltd, Beverley
January 2005 David Bungey, E.R. Bungey & Son, Borden

2004

Month Winner
December 2004 Ian Reynolds & Chris Syme - Greyhome Farming Co, Cunderdin
November 2004 George Pearce - Merrivale Trust, Kojonup
October 2004 Tom, Donna & Gerard Lynch - PD Lynch & Co, Hyden
September 2004 Chris Squiers - Shirlee Downs Poll Dorset Stud, Quairading

return_to_top